ЗАПОВЯДАЙТЕ ДА ПРАЗНУВАМЕ ЗАЕДНО МЕЖДУНАРОДНИЯ ДЕН НА ЙОГА НА 21 ЮНИ 2025г.
от 9.30ч. до 19.00ч.
В НАЦИОНАЛНИЯ ДВОРЕЦ НА КУЛТУРАТА (НДК, ЗАЛА 6) – ПЛ. БЪЛГАРИЯ №1, СОФИЯ!
ОЧАКВАМЕ ВИ!
ПРОГРАМА:




















11:00 – 11:30 – Общ йога протокол, водещ : Сана Алсбей-Драгова
Протоколът е изготвен след консултации с водещи експерти по йога и ръководители на известните институции по йога в Индия и редактиран от д-р Ишвар В. Басаваради, директор на Националния институт по йога „Морарджи Десай“ (MDNIY) и Министерството на аюрведа, йога, сиддха и хомеопатия (AYUSH) към правителството на Индия.
Сана е сертифициран инструктор по йога, медитация и дихателни техники към международната организация „Изкуството да живееш“.За всяка една от квалификациите си и програмите, които тя преподава, Сана преминава през интензивни курсове за инструктор в Германия, Индия и Испания, като първият такъв е през 2010 г.
Дълбоките ѝ познания в сферата на йога и медитация, придобити благодарение на нейната дългогодишна ежедневна практика, ѝ позволяват умело да споделя познанията си и да води занятията по един лек и забавен начин.Днес можеш да практикуваш йога със Сана от удобството на своя дом по WNESS TV и по TV1 България, както и в YouTube канала ѝ. Но най-ценно и трансформиращо е, когато си в нейното присъствие участвайки в курс на живо!
11:35 – 12:05 – Сутрешна практика за пречистване и събуждане на жизнената енергия с Вили Марковска
Вили Марковска е актриса, майка, йога преподавател с над 10 години опит и дипломиран психолог. Завършила е следдипломна квалификация към Българската федерация по йога и е дълбоко отдадена както на йога практиките, така и на психологическата работа с хора. Изучавала е и Аюрведа, която вплита в своя цялостен подход към здравето и баланса.
Преподава йога в студио Метасенс, където води практики, насочени към осъзнато движение, дишане и вътрешна трансформация. За нея йога е свобода, здраве и път към себе си – начин да бъдеш истински присъстващ, с отворено сърце и чист ум.
12:10 – 12:50 – „Учението за прана“, лекция на Анна Павлова (свами Шрутигяна Сарасвати)
Анна Павлова ‒ свами Шрутигяна Сарасвати е представител на школата на Свами Сатянанда. Започва заниманията си по йога през 1962 г., преди повече от 60 години, като преминава през различни пътеки в търсене на истината – практикува повече от 10 години техниките на Айенгар и 12 години Йогананда. От 1987 г. е последовател на Сатянанда йога. Преди повече от 30 години получава посвещение в Пурна саняса, а от 2009г. е Ачария за България в този духовен път.
Ръководи йога център Сита-Рам, където се провеждат редовни седмични занимания по духовната същност на пътя. Пет пъти седмично провежда практически занимания по йога в различни зали в София. Ежегодно посещава Индия и е под прякото ръководство на своя Гуру – Свами Ниранджананда Сарасвати.
12:55 – 13:35 „Повлияване на стреса с йога-терапия“, лекция на д-р Стефан Илчев с практически упражнения
Лекар със специалност нефрология, д-р Стефан Илчев е йога учител и йога терапевт. Той е председател на Българската асоциация по йога терапия и йога.
Запознава се с йога през 1980 г, под влиянието на своя баща, който е ученик на Венцислав Евтимов, а от 2003 г. практикува редовно. През 2004 г. създава първия йога клуб в Плевен – „Лотос“. През 2005 г. завършва обучение за йога инструктори към НСА и БФЙ. От 2006 до 2016 г. е в ръководството на БФЙ, бил е неин председател в продължение на пет години. През 2013 г. завършва курс за йога учители в института „Кайвалядхама“, Индия, с който се поставя началото на взаимно сътрудничество и е преломен момент за развитието на йога в България. Организатор и участник в два национални конгреса по йога, на национални и международни йога форуми, преподавател в курсовете за обучение на йога инструктори в НСА. Представител на България в Европейската йога федерация.
През 2021 г. създава Българската асоциация по йога терапия и йога, която е вече утвърдена в провеждането на постоянни обучения по йога и йога терапия и е гарант за високото качество и автентичност на йога познанието.
13:40 – 14:10 ‒ Практика с Кристос Павлу, „Принципите на йога по Айенгар“, Insight Yoga Studio
Кристос Павлу е роден в Гърция. Насочва се към изучаване на физическите и менталните аспекти на функционирането на човека от ранна възраст. През 1986 година се среща с Айенгар йога и бива очарован от нея. Оттогава посвещава живота си на изучаване и преподаване на Айенгар йога. Преди 8 години той се премества в София, където основава „Айенгар йога център София“ за да продължи разпространението и в България. Методът на преподаване на Айенгар е : Продължителното задържане в позите; Прецизно построяване и симетрията на тялото в асаните; Използване на спомагателни материали в тези случаи, в които човек не може със собствени сили да осигури предходните две условия.
Шри Б.К.С. Айенгар, казва: „Асана означава поза, която представлява изкуството да разположим тялото си като едно цяло – физическо, ментално и духовно…когато една асана се изпълнява правилно, различията между тяло и ум, ум и душа, трябва да изчезнат…Ако с правилната практика на асаните се съхранява здравето на клетките, то също се оздравява и физическата обвивка, а умът се приближава към душата.“
14:15 – 14:55 ‒ „Йогийски подходи за успешно справяне с трудностите в Четирите етапа в живота („Четирите ашрама“)“, лекция на Гергана Захариева (свами Йогагяна)
Гергана Захариева (свами Йогагяна) е учител по йога с дългогодишен опит и пионер в практикуването и преподаването на йога в България. Занимава се с йога от 1983 г., а от 1988 г. – със Сатянанда йога.
Завършва курс по йога в Университета „Бихар Йога Бхарати“ (BYB), Мунгир, Индия, курс за учители по йога в Сатянандашрам – Гърция и курс за саннясини в Бихарската школа по йога (BSY). През 2010 г. завършва и последното ниво от обучението си в Австралийската академия за Сатянанда йога. Учи и работи 2 години в Университета „Бихар Йога Бхарати“.
Гергана Захариева е един от основателите на Българската йога асоциация и понастоящем неин председател. Водила е курсове, обучения и семинари в Националната спортна академия и в Българската йога асоциация. През ноември 2015 г. е избрана за член на Yoga Vidya Council, международен съвет за опазването, задълбочаването и разпространението на науката йога.
Тя е вдъхновяваща фигура, която продължава да работи в полза на йога общността и да влияе положително на живота на много хора чрез своето преподаване и служене на другите.
15:00 ‒15:30 ‒ Шивананда йога, практика с Калина Прокопиева
Калина Прокопиева е заместник-председател на Българска федерация по йога. Тя е магистър по финанси, работи като икономист по труда. Занимава се с йога от 2007 година. Тя е сертифициран треньор по йога от НСА.
От 2012 г до днес тя е преминала през редица квалификационни курсове, като: курс към БФЙ – „Йога за деца“; курс „Ведическа култура“ в Arsha Yoga Guruculam Trust, Kerala, India; обучение за повишаване на квалификацията на преподаватели по йога при д-р Шарма; Основен курс по аюрведа при д-р Антоанета Заркова; „Йога терапия“ при д-р Нисар Шейх; „Мантра йога“ при проф.Бхогал; „Анатомия и физиология на висшите йога практики“ при д-р Нисар Шейх; „Терапевтични аспекти на пранаяма и медитация“ при д-р Шарад Бхалекар и др.
Тя участва в множество семинари, организирани от БФЙ.
Калина Прокопиева организира и координира дейността по обучението на специализанти в курсовете за следдипломна квалификация „треньор по йога“ към НСА „Васил Левски“, съвместно с БФЙ. Тя е и координатор на надграждащото обучение за преподаватели по йога „Преподаване на йога на деца“.
15:35 – 16:05 ‒ „Мантрите на Свами Дев Мурти“, теория и практика с Фидана Странска, йога клуб „Свами Девмурти“
Фидана Странска започва обучението си по йога с наръчника по йога на Алексей Скворцов.и с книгата на Венцислав Евтимов. Срещата и с Анна Бакалова предопределя напълно нейния път в йога. Йога става нейният начин на живот и мислене.
Тя е сертифициран треньор по йога към Национална спортна академия и йога инструктор в йога клуб „Свами Дев Мурти“. Завършила е СДК към НСА и множество квалификационни курсове по йога и аюрведа, сред които: Курс по медитация, курс по пранаяма, курс по „Патанджали йога сутра“ при Анна Бакалова; „Веданта – философия и практика“ към БФЙ; при д-р Шарад Балекар от Йога института в Кайвалядхама, Индия – курсове по: Йога терапия, Пранаяма и медитация, Анатомия и физология на висшите йога практики; при д-р Нисар Шейх – курс по холистична йога терапия и др.
„Днес за мен йога е средство за поддържане на добро здраве, добра осанка и най-прекия начин за израстване, промяна и осъзнаване. Път за откриване и свързване със Себето. Начин на осъзнато служене на другите.“
16:10 – 16:40 – „Йога капсула“ ‒ за хора, работещи на бюро/компютър – практика с Екатерина Манчева (саняси Гаури)
Екатерина Манчева е завършила ландшафтна архитектура. Практикува йога от 1994 г. Среща Сатянанда йога през 2007 г., когато открива истинската дълбочина и въздействие на йогийските практики не само върху тялото и интелекта, но и върху душата. Оттогава редовно посещава йогийски ашрами. През 2014 г. преминава едногодишен курс „Науката йога – 1“ към Европейската академия по Сатянанда йога. През 2016 г. преминава специализирано обучение в Сатянандаашрам, Гърция, и се сертифицира като йога преподавател.
През 2009 г. е привлечена от аюрведа. Член е на Българското сдружение по аюрведа. Преминала е две нива на обучение към „Аюрведичен център София“.
16:45 – 17:15 – „Силата на дишането и медитацията“ ‒ с Кристияна Бакалова
Кристиана е сертифициран инструктор по йога асана, дихателни техники, медитация, и Процес интуиция за деца и тинейджъри към Международна организация „Изкуството да живееш”. За всяка една от квалификациите си тя преминава през интензивни курсове за инструктор в България, Германия и Индия, като първият такъв е през 2013 г. Преподава йога по програмите на „Изкуството да живееш“ в студиото си град Перник и в други градове в западна България.
Йога е в живота й от 14 годишна възраст. Тя приема преподаването и споделянето на своите знания като мисия повече хора да се докоснат до тези практики и да върнат усмивките на лицата си, да живеят живот без стрес и болест, което е изконно право на всеки човек, според основателя на „Изкуството да живееш“ – Шри Шри Рави Шанкар. Вече около 3000 човека чрез нея са преживели ползите от практиките по йога.
17:20 – 18:00 – „Йога за благополучие“, практика със Зоя Гекова
Зоя Гекова e учител по Иша хатха йога. Завършила е Школата по хатха йога на фондация „Иша“ (част от Sadhguru Gurukulam) през 2019 г., след 21-седмично интензивно обучение (+1750 часа) в Центъра по йога на „Иша“ в Тамил Наду, Индия.
Преподава активно от 2020 г., първо във Франция, а след това в България и Норвегия. От 2022 г. доброволства като учител в програмите за пациенти с пост-COVID-синдром и Паркинсон, предлагани от Центъра за съзнателна планета на Садгуру към Медицинското училище на Харвард. Тя е професионален преводач с френски език с многогодишен опит в БТА в Париж и в Европейския парламент в Люксембург. Има бакалавърска степен по икономика от УНСС и магистърска по преводознание от университета Paris III Sorbonne Nouvelle. Владее професионално френски, английски, испански и руски език, а също корейски и гръцки език. Нейно хоби е керамиката. Участвала е в различни изложби по керамика.
18:05 – 18:45 – „Класическият индийски танц – път към медитацията и себереализацията“, лекция с демонстрация от Нафиса Кавлакова и Полина Арсова
Проследява се връзката между древното танцово изкуство на Индия с живата традиция на Сахаджа йога като метод за спонтанна медитация за пробуждането на вътрешната духовна енергия, предаден от Шри Матаджи Нирмала Деви.
Нафиса Кавлакова – танцьор, обучавана 10 години в школа за класически индийски танци „Шанти“ в гр. Толиати, Русия. Носителка е на диплома от международен конкурс в гр. Казан. Практикува Сахаджа йога от 25 години и вярва, че класическият индийски танц е живо средство за влизане в медитация и израз на свещената връзка между човека и Божественото.
Полина Арсова – практикува Сахаджа йога медитация от 2006 г., водена от дълбоко вътрешно търсене още преди йога и медитацията да станат така популярни в България. С течение на годините Сахаджа йога се превръща в неизменна част от нейния живот. Тя участва в редица национални и международни събития, където с ентусиазъм споделя преживяването на медитацията, която Шри Матаджи Нирмала Деви е създала за масова себереализация. Доброволческият принцип и искреното й желание повече хора да усетят мира, спокойствието и безкрайните ползи за емоционалното, психическо и фическо здраве, които Сахаджа йога носи, са нейната искрена мотивация и за днешното й участие в МДЙ.
Закриване на МДЙ